Україна долучається до впровадження Європейської гарантії для дітей

Голова Державної служби у справах дітей Петро Добромільський взяв участь у форумі «Європейська гарантія для дітей. Підготовка до впровадження в Україні», який відбувся у Києві 24 липня та зібрав представників Уряду, громад, міжнародних партнерів і громадянського суспільства — усіх, хто щодня працює заради того, щоб кожна українська дитина мала доступ до захисту, підтримки та рівних можливостей.
Європейська гарантія для дітей (ЄГД) — це ініціатива ЄС, створена для боротьби з бідністю та соціальним відчуженнями дітей шляхом забезпечення їх рівного й безкоштовного доступу до ключових послуг. Вона спрямована в першу чергу на найбільш вразливих дітей та охоплює п’ять напрямів: дошкільна освіта та догляд, охорона здоров’я, здорове харчування, належне житло та інклюзивне навчання.
«Коли у Європі кажуть "життя дитини", мають на увазі добробут, можливості, розвиток. В Україні зараз ми маємо на увазі фізичне виживання. Коли у Європі кажуть "майбутнє", йдеться про перспективу на роки. Ми ж іноді звужуємо значення цього словосполучення до "дожити до завтра". Такою зробило нашу реальність російське вторгнення. І діти – найуразливіші його заручники. Але навіть у таких умовах усі батьки, усі відповідальні дорослі, країни ухвалили принципове рішення – дати дітям повноцінне дитинство. І, що важливо, таке ж рішення ухвалила держава», – зазначила Перша Леді України Олена Зеленська.
Україна є однією з країн-кандидатів на вступ до ЄС, яка виявила готовність долучитися до впровадження ініціативи Європейської гарантії для дітей. Це рішення є логічним продовженням стратегічного курсу на європейську інтеграцію, а також відображає сталу політичну волю до створення дитиноцентричної державної політики.
Впровадження ЄГД в Україні — не лише частина внутрішніх трансформацій, а й чіткий сигнал Європейському Союзу про відданість нашої країни спільним цінностям.
Україна впроваджуватиме ЄГД не як окремий проєкт, а як інтегровану частину вже затверджених стратегій у сфері захисту прав дитини, освіти, охорони здоров’я, соціальної політики, інклюзії та підтримки сімей з дітьми. Йдеться, зокрема, про реформу системи догляду та підтримки дітей, реформу системи шкільного харчування, розбудову мережі інклюзивної освіти, впровадження безбар’єрного середовища, розвиток послуг на рівні громад тощо. Європейська гарантія об’єднує ці зусилля в єдину політичну рамку, що відповідає стандартам Європейського Союзу, і дає можливість посилити національні пріоритети у сфері захисту дітей.
«Ми вітаємо відданість України загальноурядовому підходу, який об’єднує наявні ініціативи в ефективну та інклюзивну політику стосовно дітей, що відповідає Конвенції про права дитини та стандартам ЄС», — зазначив голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.
Повномасштабна війна вже вплинула на життя понад 7 мільйонів дітей в Україні. Більше ніж 3 мільйони мають обмежений доступ до базових послуг. Особливої уваги потребують ті, хто перебуває в зоні підвищеного ризику: діти з інвалідністю, з малозабезпечених родин, діти, які виховуються в інституційних закладах, діти з числа національних меншин. Саме ці групи найчастіше стикаються з обмеженням доступу до освіти, медицини, належного житла — і потребують комплексної підтримки.
Впровадження Україною Європейської гарантії для дітей є частиною ширшого процесу євроінтеграції та узгоджується з відповідними зобов’язаннями в межах євроінтеграційного треку до 2030 року. Наступним кроком стане розробка рамкового Національного плану впровадження ЄГД — документа, що консолідує наявні стратегічні рішення, визначить додаткові цільові заходи та індикатори прогресу, забезпечить системне включення гарантій у політику держави щодо дітей.